Podkategorie

home

GUANO NIETOPERZY NATURALNYM NAWOZEM

Bat guano to naturalny nawóz do roślin, pozyskiwany z odchodów nietoperzy owadożernych. Jest idealną odżywką np. w uprawie konopi, gdyż oprócz wysokiej zawartości związków mineralnych, stabilizuje odczyn podłoża.

 

Cenione od wieków

Guano to w języku Indian zamieszkujących Amerykę Południową, a dokładnie rejony Andów, oznacza nawóz rolniczy z wszelkich form odchodów. W tamtych rejonach używane było od wieków, już peruwiańscy Inkowie znali jego zalety i często je stosowali. 

Ale guano miało również zastosowanie militarne, np. podczas wojny secesyjnej używano go jako saletry do produkcji prochu. Było również powodem konfliktu zbrojnego, tzw. Wojny o saletrę, pomiędzy Chile i Boliwią.

 

100 % naturalne

W wielu rejonach świata guano odgrywało kluczową rolę w rolnictwie. Jednak od czasu rozpoczęcia produkcji nawozów syntetycznych jego znaczenie stopniowo malało. Jednak jest to produkt bardzo skuteczny, a do tego organiczny, dlatego po pewnym czasie hodowcy znów sobie o nim przypomnieli. Teraz, gdy dla wielu ważne jest zachowanie zasad uprawy ekologicznej, guano znów zyskuje na popularności.

 

Bogate w składniki mineralne

Bat guano to nawóz, który znakomicie sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie roślin doniczkowych. To bardzo skuteczna odżywka, charakteryzująca się wysoką zawartością azotu i potasu, składników niezbędnych roślinom zarówno w fazie wzrostu, jak i kwitnienia. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką zawartością fosforu, który znacząco przyspiesza procesy ukorzeniania i kwitnienia. 

 

Jak używać?

Bat guano jest łatwe w dozowaniu, rozpuszcza się szybko i działa niemalże natychmiastowo. Preparat w granulacie najlepiej wsypać do uprzednio wydrążonych kanalików w podłożu. To zadanie z pewnością ułatwi np. tyczka bambusowa. Oczywiście można wysypać nawóz na powierzchni podłoża uprawowego, w obrębie systemu korzeniowego rośliny. Podczas podlewania lub w przypadku uprawy outdoor, podczas opadów deszczu, guano wniknie w podłoże, jednak pierwszy sposób jest znacznie efektywniejszy. Liquid Guano tak jak inne płynne nawozy mieszamy z wodą, którą podlewamy rośliny. Dozowanie, jak i wszystkie niezbędne informacje znaleźć można na etykietach produktów.

 

Bat Guano idealny nawóz dla konopi

Bat guano znakomicie sprawdza się w uprawie konopi gdyż jest bogate w wartościowe składniki mineralne, takie jak azot potrzebny roślinom w fazie wzrostu, ale również fosfor, który przyspiesza proces kwitnienia. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką zawartością potasu, także idealnie wpasowuje się w zapotrzebowanie konopi na wartości odżywcze. Dodatkowo guano osiąga poziom pH od 5 do nawet 7,2, dzięki czemu ułatwia ustabilizowanie odczynu podłoża. 

 

Bat Guano poprawia jakość podłoża uprawowego

Guano w granulacie idealnie sprawdza się jako składnik przy tworzeniu własnego podłoża uprawowego. Wysoka zawartość związków mineralnych i właściwości stabilizujące odczyn podłoża znacząco poprawiają jego jakość.