Podkategorie

home

JAKA BARWA ŚWIATŁA NA FAZĘ WZROSTU ROŚLINY, A JAKA NA KWITNENIE?

Dla większości roślin światło jest niezbędne do życia, wie o tym każdy kto miał choć najmniejszą styczność z domową uprawą. Są gatunki, które potrzebują intensywnego oświetlenia, są też takie, którym do prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest zacienione miejsce. Przykładowo konopie należą do tej pierwszej grupy, więc na ich właściwy rozwój duży wpływ będzie miało odpowiednie natężenie światła. Lecz nie tylko moc jest ważna, ale również barwa. Na fazę wzrostu najlepsze jest światło zimne, zaś podczas kwitnienia rośliny potrzebują światła ciepłego.

 

 

Oświetlenie do uprawy roślin

 

Należy pamiętać, że są odmiany, którym, do prawidłowego funkcjonowania nie wystarcza światło słoneczne, które oferuje nasza szerokość geograficzna i do tej grupy zalicza się wiele odmian konopi. Gdy uprawiamy rośliny w pomieszczeniach zamkniętych czasem niezbędne jest zastosowanie dodatkowego źródła światła. W związku z tym growerzy zmuszeni są zaopatrzyć się w oświetlenie przeznaczone do uprawy roślin. Przy zakupie lamp należy pamiętać, aby te miała odpowiednie parametry, w szczególności moc, mierzoną w Watach, ilość lumenów, określającą wydajność oraz temperaturę barwową, której jednostką miary jest Kelwin.

 

 

Barwa światła - co to są Kelwiny?

 

Kelwin jest jednostką temperatury w Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar, zwanym układem SI. W przypadku światła jest to miara wyrażająca jego barwę i nie ma nic wspólnego z ciepłem wydzielanym podczas pracy np. lampy. Im wyższa liczba Kelwinów, tym światło jest będzie zimniejsze i bielsze, przykładowo, światło dzienne oscyluje, między 5000K, a 7000K. Analogicznie, im mniej Kelwinów, tym światło jest cieplejsze i bardziej żółte, tutaj dobrym przykładem, może być płomień świeczki, którego temperatura barwowa wynosi w przybliżeniu 1500K. Reasumując, powyżej 4800/5000K, światło uważane jest za zimne, zaś poniżej 2700/3000K uznaje się za ciepłe.

 

 

Barwa światła słonecznego, a pory roku

 

Wraz ze zmianą kąta padania promieni słonecznych, światło zmienia swoją barwę. O poranku ma wartość 3500K, w południe dochodzi do 5500K, by późnym popołudniem znów przybrać barwę ciepłą. Kąt, pod którym promienie słońca dochodzą do ziemi zmienia się również na przestrzeni roku kalendarzowego. Na wiosnę światło ma barwę białą, jesienią zaś żółtą. Co za tym idzie, gdy uprawiamy rośliny np. w namiocie musimy pamiętać, aby podczas fazy wzrostu światło miało zimną barwę, a podczas kwitnienia – ciepłą. Dobranie odpowiednich żarówek do właściwego etapu życia rośliny, sprawi, że podczas wzrostu będzie się szybciej rozwijała, a gdy zakwitnie, to z pewnością możemy spodziewać się większych i lepszych jakościowo zbiorów.

 

 

Żarówki do uprawy roślin na wzrost i kwitnienie – czy warto?

 

Wielu producentów oświetlenia przeznaczonego do uprawy roślin, oferuje żarówki na fazę wzrostu i kwitnienia. Na przykład wśród amatorów konopi zdania, co do tego rodzaju lamp, są podzielone. Z całą pewnością dużym plusem i główną przyczyną dlaczego growerzy decydują się na takie rozwiązanie, jest możliwość zastosowania tylko jednej żarówki, podczas całego cyklu życia rośliny. Jednak przez część rolników, specjalizujących się w uprawie konopi, uniwersalne spektrum światła, uznawane jest za mało wydajne. Ci więc decyduję się na zakup dwóch żarówek, o barwie zimne na fazę wzrostu i ciepłej na kwitnienie.