Podkategorie

home

MIKORYZA - WSPÓŁPRACA SYSTEMÓW KORZENIOWYCH Z GRZYBAMI

Mikoryza – współpraca korzeni roślin z grzybami

 

Stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pod ziemią nieustannie dochodzi do niezwykłej współpracy. Niewidoczna dla nas wymiana pomiędzy korzeniami i grzybami jest przykładem symbiozy idealnej. Podczas tego „handlu wymiennego” grzyby zaopatrują się w związki organiczne wytwarzane przez rośliny w procesie fotosyntezy, zaś te otrzymują w zamian związki mineralne, przede wszystkim fosfor i azot niezbędne wielu gatunkom zarówno w fazie wzrostu, jak i kwitnienia. Jest to zrównoważona wymiana, nie ma tu możliwości „przenawożenia”, gdyż natura zna pojęcie umiaru i balansu, więc grzybnie dostarczają tylko tyle składników odżywczych, ile niezbędne jest dla rośliny. Dodatkowo stanowią parasol ochronny dla systemów korzeniowych, chroniąc je przed chorobami, jednocześnie minimalizując ryzyko zakażenia. Gdy korzonki ulegną uszkodzeniu, proces mikoryzy sprzyja ich regeneracji poprzez substancje, które działają jak antybiotyki.

 

Bardzo istotnym elementem przygotowania stanowiska uprawowego jest dobranie odpowiedniego podłoża. Jednak nawet jeżeli to jest wysokiej jakości, z biegiem czasu może dojść do zjałowienia. Aby zminimalizować możliwość takiego obrotu sprawy najlepiej zdecydować się na mikoryzę. Dzięki grzybom, system korzeniowy będzie bardziej odporny, a roślina będzie miała lepszy dostęp do wartościowych związków mineralnych, niezbędnych do zrównoważonego rozwoju.

 

Mikoryza jest niezbędna podczas kiełkowania nasion, niektórych gatunków roślin, np. w przypadku storczyków bez obecności odpowiednich gatunków grzyba nasiono nie jest w stanie wykiełkować. Dzięki mikoryzie rośliny lepiej znoszą zmiany odczynu podłoża, co szczególnie ważne w uprawie konopi.