Podkategorie

home

ŚWIETLÓWKI ENERGOOSZCZĘDNE CFL - IDEALNE OŚWIETLENIE DO UPRAWY ROŚLIN

Wybór odpowiedniego oświetlenia do częsty problem początkujących growerów. Rozpoczynający swą przygodę z uprawą roślin wymagających, jak na przykład konopie mają do dyspozycji kilka opcji. Na rynku zdecydowanie najbardziej popularne są lampy HPS, gdyż generują mocne światło. Jednak ich minusem jest duży pobór energii elektrycznej i wysoka temperatura wytwarzana podczas pracy. Coraz częściej amatorzy domowej uprawy decydują się więc na panele LEDowe, ponieważ w porównaniu do HPS, zużywają znacznie mniej prądu, generując stosunkowo niewiele ciepła. Ich mankamentem jest jednak wysoka cena, a przy tym jest to oświetlenie mało wydajne. Najmniej znanym sposobem oświetlenia roślin w warunkach domowych są żarówki energooszczędne CFL, które łączą zalety lamp HPS oraz LED i to właśnie na nich się skupimy.

 

Czy świetlówki energooszczędne nadają się do uprawy roślin?

 

CFL, z angielskiego compact fluorescent lamp, czyli po prostu świetlówki energooszczędne. Jak sama nazwa wskazuje są to lampy, charakteryzujące się niskim poborem mocy. Niewielki pobór mocy to niskie rachunki, więc jest to dobry sposób na uniknięcie wysokich opłat, a przy tym ukrycie zużycia energii elektrycznej. Ale czy takie lampy są w stanie zapewnić roślinom odpowiednie światło? Oczywiście tak, dobrze dobrane do powierzchni uprawowej żarówki CFL stworzą idealne warunki do rozwoju nawet najbardziej wymagającym gatunkom. W doborze odpowiedniej mocy, pomaga obliczenie ilości lumenów, adekwatnej do wielkości stanowiska. W przypadku konopi istotne jest również zastosowanie świetlówki na odpowiednią fazę – białe, zimne światło na wzrost, żółte, ciepłe – na kwitnienie lub po prostu zakup lampy przeznaczonej zarówno na wzrost, jak i kwitnienie.

 

Niska temperatura wytwarzana podczas pracy

 

Dużym atutem świetlówek CFL jest stosunkowo, niska temperatura generowana podczas pracy. Niesie to za sobą korzyści. Przede wszystkim lampa może być umiejscowiona, w niewielkiej odległości od szczytu rośliny. Co za tym idzie nie jest konieczny zakup dodatkowych systemów schładzających (np. przewódu z cooltubą), jak w przypadku zestawów HPS. Warto jednak maksymalnie wykorzystać generowane światło, poprzez zainstalowanie odbłyśnika i folii.

 

Żarówki CFL - tanie oświetlenie do uprawy roślin

 

Żarówki energooszczędne są tańsze w użyciu, w stosunku do lamp HPS, a porównując do LEDów - kilkukrotnie tańsze w zakupie. Dodatkowo zainstalowanie ich jest dziecinnie proste, wystarczy wkręcić, jak standardową żarówkę i cieszyć się użytkowaniem. Należy przy tym pamiętać, żeby dobrać odpowiednie złącze, gdyż większość świetlówek, przeznaczonych do uprawy roślin ma szerszy gwint (E40). Dobierając zestaw nie można zapomnieć, że są to żarówki o dużych rozmiarach, więc klosz / odbłyśnik muszą być odpowiednio dostosowane. Atutem żarówek CFL jest bez wątpienia fakt, iż nie wymagają dodatkowego zasilania.

 

Także jeżeli chcesz uniknąć wysokich rachunków za energie elektryczną, a przy tym mieć gwarancje, że twoje rośliny będą miały odpowiednie warunki rozwoju, zastanów się może świetlówki energooszczędne CFL będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.