Podkategorie

home

WŁÓKNO KOKOSOWE - IDEALNE PODŁOŻE DO UPRAWY ROŚLIN

Włókno kokosowe to idealne podłoże do hodowli roślin. Jego struktura sprawia, że w stosunku do tradycyjnej ziemi zdecydowanie lepiej przepuszcza wodę i jest bardziej napowietrzone. Dzięki temu korzenie mają idealne warunki rozwoju, a co za tym idzie, roślina rośnie znacznie szybciej, jednocześnie dając lepsze jakościowo plony.

 

Uprawa wymagająca większej uwagi,

Doskonała przepuszczalność wody sprawia, że roślina rozwija się znacznie szybciej. Jednak taki drenaż to również problem dla hodowcy, gdyż konieczne jest częstsze podlewanie, o wiele częstsze niż w wypadku gleby. Dodatkowo kokos właściwie nie zawiera mikroorganizmów co za tym idzie roślinę trzeba intensywnie nawozić i zwracać większą uwagę na poziom pH.

 

Pasywna hydroponika

Ten sposób uprawy nazywany jest pasywną hydroponiką, można powiedzieć, że jest to coś pomiędzy uprawą w glebie, a hodowlą przy użyciu systemów hydroponicznych. Także podłoże kokosowe może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z „uprawą w wodzie”. Przeskoczenie z ziemi na kokos może być dobrym etapem przejściowym dla uprawy bezglebowej.

 

Więcej zachodu, ale wymierne korzyści

 To prawda, że taka uprawa wymaga więcej zachodu, jednak efekty końcowe w postaci plonów są tego warte. Dodatkowo roślina rośnie szybciej, dzięki czemu możemy znacząco przyspieszyć okres od wysiewu do zbiorów. Ziemię kokosową kupujemy w postaci sprasowanych, sztywnych cegiełek, które w porównaniu z tradycyjnymi workami ziemi, są znacznie lżejsze. co zdecydowanie ułatwia transport. Można ją stosować jako samodzielne podłoże lub mieszać z ziemią ogrodniczą. Kokos idealnie nadaje się do rozluźnienia zbitej, gliniastej gleby.

 

Podlewanie

Rośliny uprawiane w|kokosie należy podlewać codziennie, szczególnie jak stanowisko jest np. mocno nasłonecznione. W wypadku hodowli indoor jest podobnie, ale możemuy ułatwić sobie zadanie instalując system nawadniający.

 

Nawożenie

Właściwości drenażowe sprawiają, że rośliny uprawiane na podłożu kokosowym trzeba podlewać znacznie częściej niż hodowane w glebie. W związku z tym i nawożenie musi być częstsze, wiele roślin najlepiej będzie rozwijać się, gdy do codziennej dawki wody dodamy nawozu. Standardowe preparaty nie nadają się do tego rodzaju podłoża, w związku z tym należy stosować nawozy mineralne, gdyż w tym wypadku sprawdzają się najlepiej. Dodatkowo zaleca się stosowanie enzymów, które ułatwiają rozkładanie obumarłych korzeni, gdyż w wyniku braku mikroorganizmów w podłożu kokosowym te procesy nie zachodzą samoistnie. Dawkowanie trzeba dostosować do gatunku rośliny i położenia stanowiska uprawowego.

 

Sprawdzanie poziomu pH i EC

W uprawie przy użyciu włókna kokosowego bardzo istotne jest dbanie o odpowiedni poziom pH i EC. Przyswajalność substancji pokarmowych przez korzenie jest ściśle zależna od poziomu pH roztworu, którym podlewamy roślinę (woda z nawozem) Także konieczne jest częste sprawdzanie jego wartości (najlepiej przy każdym podlewaniu) i w zależności od sytuacji zastosowanie preparatu podnoszącego lub obniżającego poziom pH. Wartość EC to nic innego jak poziom zawartości soli mineralnych. 

 

Zbiory

W wypadku podłoża kokosowego należy pamiętać, aby przerwać nawożenie minimum 14 dni przed planowanymi zbiorami, jednocześnie intensywnie podlewając roślinę przez ten okres. Jest to konieczne, aby ją „wypłukać”, jeśli o tym zapomnimy, to nawozy mogą być wyczuwalne w smaku i zapachu zebranych przez nas plonów, dodatkowo stwarzając dla nas niebezpieczeństwo zatrucia.